Úvod Nízký tlak

Nízký tlak

Nízký tlak, hypotenze, je nepříjemný, leč život neohrožující stav. Je způsoben nedostatečným dokrvením a tedy okysličením mozku a způsobuje motání hlavy a závratě. Nízkým tlakem trpí více mladí a subtilní lidé, zvláště ženy.

Jaký je normální tlak krve?

Normální hodnota krevního tlaku je kolem 120/80 torr. Za nízký krevní tlak se považují hodnoty, které klesnou pod 110/70 torr. Vyšší hodnoty krevního tlaku se považují za hypertenzi, tedy vysoký krevní tlak. Nejzákeřnější je ovšem kolísavý krevní tlak, kdy je pacient vystaven náhlým a velkým změnám tlaku krve v cévách.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - info ZDE

Příčiny nízkého tlaku

Příčiny nízkého tlaku mohou souviset s dědičností, špatným životním stylem, nízkou glykemickou křivkou apod. Jak už samotný název napovídá, jde o snížení rychlosti tlaku krve v cévách, které má za následek špatné prokrvení končetin a mozku, tím pádem se sníží i přísun potřebného kyslíku. Neznamená to, že by se krev a kyslík do mozku apod. nedostal, jen je jejich transport pomalejší. Obecně vzato, je nízký tlak méně ohrožující, než tlak vysoký, většinou se sám o sobě postupem věku vyrovnává. V těle to funguje tak, že tam, kde je momentálně zapotřebí nejvíc energie, například ke zpracování potravy, tam se soustřeďuje nejvíc krve. Proto bezprostředně po jídle, většina lidí pociťuje únavu a chce se jim spát. Tento stav se však po nějaké chvíli vyrovná. Lidé trpící nízkým tlakem to mohou prožívat intenzivněji, protože jejich organismus se nedokáže dostatečně pružně vyrovnávat se změnami.

Průvodní jevy nízkého tlaku

Nejčastějším průvodním jevem jsou závratě, slabost a motání hlavy. Někteří lidé mají sklon k omdlévání a jsou často unavení.Člověk trpící nízkým tlakem je většinou hubený, bledý a má studené ruce a nohy. To souvisí se špatným prokrvováním končetin. Závratě se dostavují nejčastěji při vstávání z lehu či sedu nebo při změně polohy těla vůbec. Zvláště když jsou změny náhlé. Postupem věku u všech lidí má tlak tendence se zvyšovat, což je dobrá zpráva pro ty, kteří mají v mládí tlak nízký. Je zde reálná naděje na zlepšení. Proto také nízkým krevním tlakem trpí víc mladí lidé.

Léčba nízkého krevního tlaku

Nízký krevní tlak se většinou nijak neléčí. Lékař doporučí jen nějaká ta opatření, která takto trpícím lidem pomohou se v životě s nízkým tlakem lépe vyrovnat a předcházet nepříjemným stavům motání hlavy a závratí. Jde vlastně o upravení životního stylu. Pokud takto postižený člověk dbá rad lékaře, naučí se s nízkým tlakem žít a celkem dobře fungovat.

Nízký tlak v těhotenství

V těhotenství se vše točí kolem bříška a miminka. Obecně řečeno, krev se svými živinami se zabývá plodem a maminka může trpět nízkým tlakem. Závratě a omdlévání mohou být v tomto období ještě nebezpečnější, protože při pádu se může poškodit plod nebo dojít k potratu či předčasnému porodu. Nízký tlak spojený se změnami v těhotenství bývá většinou v prvních měsících, dokud se organismus maminky s nastalou situací nevyrovná. Podobná situace může nastat po porodu, v době kdy se tvoří mléko a maminka kojí.
V těhotenství a to ve vyšším stadiu však může hlavně v poloze na zádech docházet k neúměrnému tlaku plodu na dolní dutou žílu, čímž se tok krve tzv. přiškrtí a může dojít k nevolnosti a závratím způsobeným hypotenzním syndromem. .
Problém je trošku v tom, že obecně známé prostředky ke zvýšení tlaku, jako např. káva a alkohol, se po dobu těhotenství a kojení nedoporučují vzhledem k dobrému vývoji miminka. V menším množství však neuškodí.

Jak se vyrovnat s nízkým tlakem?

  • Při pocitu závratí s tendencí k omdlení je lépe si lehnout a pomalu zvednout nohy nahoru, tím by se měl urychlit transport krve do mozku.
  • Při vstávání z lůžka, židle či při jakékoliv změně polohy si počínat pomalu, po etapách, aby měl organismus čas se vyrovnat se změnou.
  • Pokud se točí hlava a jsme nuceni stát (ve frontě apod.), je lépe se rozkročit a zhluboka dýchat. Pohled se může fixovat na určitý bod před sebou.
  • Jíst pravidelně, častěji a po malých dávkách, aby se při zpracování potravy příliš neodkrvil mozek.
  • Nekouřit, větrat a obecně mít, co největší přísun kyslíku
  • Při únavě a pocitu snížení tlaku si raději chvíli odpočinout, nebo si dát šálek kávy, či malé množství alkoholu. Nesmíme však zapomenout, že jsou to návykové látky a pokud je organismus na ně zvyklý, ztrácí potřebný účinek.
  • Určitý pozitivní účinek mají i některé doplňky stravy, které napomáhají lepšímu prokrvování.Další informace o krevním tlaku najdete na webech Krevní tlak a Vysoký krevní tlak.

Na co především dbát při nízkém tlaku

Nízký tlak sám o sobě nepřináší větší ohrožení na zdraví. To, co může člověku ublížit, jsou pády při náhlém omdlévání. Může snadno dojít k úrazu, který může být nebezpečný, až život ohrožující. Proto je lépe takovýmto situacím předcházet. Při pocitu poklesu krevního tlaku je lépe si lehnout, sednout nebo přidřepnout. Nohy zvednout, pokrčit či zkřížit. Pokud nám to situace nedovoluje, alespoň se zastavíme, opřeme se o nějaký pevný bod, dýcháme zhluboka a střídavě krčíme nohy v kolenou nebo se pro lepší stabilitu rozkročíme.

Shrnutí

Z předchozího vyplývá, že nízkým krevním tlakem trpí mnoho lidí, zvláště v mládí. I když se často cítí unaveně a mizerně, nemusí se obávat o svůj život. Je dobré se z dostupných prostředků či u lékaře informovat, co se dá se symptomy nízkého tlaku dělat a jek jim předcházet. Jejich život tak získá na kvalitě.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - info ZDE


Diskuse (78 komentářů)

Nikol, (04. 12. 2012 15:33) Reagovat
Ahoj.. Mám běžně velmi nízký tlak (80/45) a nepříjemnou se mi tak stává i pouhá cesta autobusem, když si nemohu sednout.. je mi pouze 18, takže přeplněný autobus musím využívat každý den k cestě do školy.. kolikrát ani nedojedu tam, kam bych potřebovala, ale musím vystoupit dřív, protože bych omdlela.. teď mi ještě zjistili nízký obsah železa, ale bylo mi řečeno, že na to nic nepotřebuju... už nevím, co s tím mám dělat... nebyla by tu pro mě nějaká rada?
Gábina, (20. 12. 2012 14:14) Reagovat
Byla jsem vždycky zvyklá, že jsem v pubertě a i pak měla spíše nižší tlak. Naši mají doma tlakoměr, a tak jsem se jednou nachomýtla k měření tlaku. Je mi 25 let, měřila jsem se asi pětkrát a vždy se tlak hodně liší - od velmi nízkého přes normální, ale někdy mám vysoký. Je to normální, nebo bych s tím měla jít k lékaři? Díky za názor.
Jitka, (10. 01. 2013 15:00) Reagovat
Zkuste se několikrát změřit ve stejný čas. Třeba týden si měřte tlak každé ráno či každý večer. Kdyby vám opravdu hodně haproval, vyhledejte lékaře. Mám pocit, že i kolísavý tlak vyžaduje léčbu.
Amálka, (16. 01. 2013 10:24) Reagovat
V poslední době se mi točí hlava, vždy když delší dobu sedím nebo ležím a pak vstanu. Musím se na chvilku zastavit, než se to srovná. Jinak žádné problémy nemám. Pravděpodobně je to nízký tlak. Mě by zajímalo, jestli bych to měla řešit, nebo to nechat být. Nepřijde mi to tak vážné, ale zase bych nerada něco zanedbala.
Aneta, (07. 02. 2013 07:27) Reagovat
Já jsem tohle také jako malá holka měla. Lékaře jsem nevyhledávala. Akorát si na to chce dát pozor. Když se zvedáte, dělejte to pozvolna. Jednou se mi stalo (za celou dobu, co jsem tím trpěla), že jsem vstala moc rychle, šla jsem do kuchyně a omdlela jsem. Na to pozor.
Edita, (08. 04. 2013 05:07) Reagovat
S nízkým tlakem se potýkám od puberty. Občas jsem unavená a točí se mi hlava, ale jinak jsme se s ním naučila žít, takže mě to nijak zvlášť neomezuje.
Daniela, (11. 04. 2013 03:22) Reagovat
[quote name="Patricie"]Jasně, ono to tak chodí, že když někdo zkolabuje na veřejnosti, že si lidé řeknou, že je dotyčný zfefovaný nebo opilý a často ani nepomůžou, což pro člověka může být osudové. Měla jste velké štěstí. Držím palečky, aby se vám nikdy nic nestalo.[/quote]Takoví lidé jsou, ale o tom víc pak příjemně překvapí, když se najde někdo, kdo je ochotný pomoci.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Nízký tlak.cz
Kontakty