Úvod Nízký tlak

Nízký tlak

Nízký tlak, hypotenze, je nepříjemný, leč život neohrožující stav. Je způsoben nedostatečným dokrvením a tedy okysličením mozku a způsobuje motání hlavy a závratě. Nízkým tlakem trpí více mladí a subtilní lidé, zvláště ženy.

Jaký je normální tlak krve?

Normální hodnota krevního tlaku je kolem 120/80 torr. Za nízký krevní tlak se považují hodnoty, které klesnou pod 110/70 torr. Vyšší hodnoty krevního tlaku se považují za hypertenzi, tedy vysoký krevní tlak. Nejzákeřnější je ovšem kolísavý krevní tlak, kdy je pacient vystaven náhlým a velkým změnám tlaku krve v cévách.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - info ZDE

Příčiny nízkého tlaku

Příčiny nízkého tlaku mohou souviset s dědičností, špatným životním stylem, nízkou glykemickou křivkou apod. Jak už samotný název napovídá, jde o snížení rychlosti tlaku krve v cévách, které má za následek špatné prokrvení končetin a mozku, tím pádem se sníží i přísun potřebného kyslíku. Neznamená to, že by se krev a kyslík do mozku apod. nedostal, jen je jejich transport pomalejší. Obecně vzato, je nízký tlak méně ohrožující, než tlak vysoký, většinou se sám o sobě postupem věku vyrovnává. V těle to funguje tak, že tam, kde je momentálně zapotřebí nejvíc energie, například ke zpracování potravy, tam se soustřeďuje nejvíc krve. Proto bezprostředně po jídle, většina lidí pociťuje únavu a chce se jim spát. Tento stav se však po nějaké chvíli vyrovná. Lidé trpící nízkým tlakem to mohou prožívat intenzivněji, protože jejich organismus se nedokáže dostatečně pružně vyrovnávat se změnami.

Průvodní jevy nízkého tlaku

Nejčastějším průvodním jevem jsou závratě, slabost a motání hlavy. Někteří lidé mají sklon k omdlévání a jsou často unavení.Člověk trpící nízkým tlakem je většinou hubený, bledý a má studené ruce a nohy. To souvisí se špatným prokrvováním končetin. Závratě se dostavují nejčastěji při vstávání z lehu či sedu nebo při změně polohy těla vůbec. Zvláště když jsou změny náhlé. Postupem věku u všech lidí má tlak tendence se zvyšovat, což je dobrá zpráva pro ty, kteří mají v mládí tlak nízký. Je zde reálná naděje na zlepšení. Proto také nízkým krevním tlakem trpí víc mladí lidé.

Léčba nízkého krevního tlaku

Nízký krevní tlak se většinou nijak neléčí. Lékař doporučí jen nějaká ta opatření, která takto trpícím lidem pomohou se v životě s nízkým tlakem lépe vyrovnat a předcházet nepříjemným stavům motání hlavy a závratí. Jde vlastně o upravení životního stylu. Pokud takto postižený člověk dbá rad lékaře, naučí se s nízkým tlakem žít a celkem dobře fungovat.

Nízký tlak v těhotenství

V těhotenství se vše točí kolem bříška a miminka. Obecně řečeno, krev se svými živinami se zabývá plodem a maminka může trpět nízkým tlakem. Závratě a omdlévání mohou být v tomto období ještě nebezpečnější, protože při pádu se může poškodit plod nebo dojít k potratu či předčasnému porodu. Nízký tlak spojený se změnami v těhotenství bývá většinou v prvních měsících, dokud se organismus maminky s nastalou situací nevyrovná. Podobná situace může nastat po porodu, v době kdy se tvoří mléko a maminka kojí.
V těhotenství a to ve vyšším stadiu však může hlavně v poloze na zádech docházet k neúměrnému tlaku plodu na dolní dutou žílu, čímž se tok krve tzv. přiškrtí a může dojít k nevolnosti a závratím způsobeným hypotenzním syndromem. .
Problém je trošku v tom, že obecně známé prostředky ke zvýšení tlaku, jako např. káva a alkohol, se po dobu těhotenství a kojení nedoporučují vzhledem k dobrému vývoji miminka. V menším množství však neuškodí.

Jak se vyrovnat s nízkým tlakem?

  • Při pocitu závratí s tendencí k omdlení je lépe si lehnout a pomalu zvednout nohy nahoru, tím by se měl urychlit transport krve do mozku.
  • Při vstávání z lůžka, židle či při jakékoliv změně polohy si počínat pomalu, po etapách, aby měl organismus čas se vyrovnat se změnou.
  • Pokud se točí hlava a jsme nuceni stát (ve frontě apod.), je lépe se rozkročit a zhluboka dýchat. Pohled se může fixovat na určitý bod před sebou.
  • Jíst pravidelně, častěji a po malých dávkách, aby se při zpracování potravy příliš neodkrvil mozek.
  • Nekouřit, větrat a obecně mít, co největší přísun kyslíku
  • Při únavě a pocitu snížení tlaku si raději chvíli odpočinout, nebo si dát šálek kávy, či malé množství alkoholu. Nesmíme však zapomenout, že jsou to návykové látky a pokud je organismus na ně zvyklý, ztrácí potřebný účinek.
  • Určitý pozitivní účinek mají i některé doplňky stravy, které napomáhají lepšímu prokrvování.Další informace o krevním tlaku najdete na webech Krevní tlak a Vysoký krevní tlak.

Na co především dbát při nízkém tlaku

Nízký tlak sám o sobě nepřináší větší ohrožení na zdraví. To, co může člověku ublížit, jsou pády při náhlém omdlévání. Může snadno dojít k úrazu, který může být nebezpečný, až život ohrožující. Proto je lépe takovýmto situacím předcházet. Při pocitu poklesu krevního tlaku je lépe si lehnout, sednout nebo přidřepnout. Nohy zvednout, pokrčit či zkřížit. Pokud nám to situace nedovoluje, alespoň se zastavíme, opřeme se o nějaký pevný bod, dýcháme zhluboka a střídavě krčíme nohy v kolenou nebo se pro lepší stabilitu rozkročíme.

Shrnutí

Z předchozího vyplývá, že nízkým krevním tlakem trpí mnoho lidí, zvláště v mládí. I když se často cítí unaveně a mizerně, nemusí se obávat o svůj život. Je dobré se z dostupných prostředků či u lékaře informovat, co se dá se symptomy nízkého tlaku dělat a jek jim předcházet. Jejich život tak získá na kvalitě.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - info ZDE


Diskuse (78 komentářů)

Petr, (24. 07. 2010 19:23) Reagovat
Dobrý den,je mi 53 let, jsem menší, obézní a tlak jsem měl vždy nižší, ovšem v poslední době se pohybuje na hodnotách 98/53. Dá se stím něco dělat? Mimo alkohol a kávu.
Nika, (03. 09. 2011 11:03) Reagovat
A mám ty samé hodnoty aobčas se nemohu nadechnout a točí se mi hlava,taky nevím co s tím
90/60, (24. 10. 2010 04:15) Reagovat
:-x
Petra, (08. 01. 2011 20:44) Reagovat
Tento článek je naprosto přesný a vystihující! Zrovna dnes mě nízký tlak přepadl, naštěstí jsem se mohla uvelebit do horizontální polohy. Horší to může být v autobuse... Jsem mladá, takže snad se to jednou upraví. :-)
Tamara, (11. 09. 2012 15:01) Reagovat
Co vím já, tak u mladých holek je to opravdu častý. Mělo to kolem mě více mých kamarádek a nyní jsou v pořádku.
Nerad marodim, (14. 01. 2011 10:02) Reagovat
Hmm přesně tohle má přítelkyně:-( :sad: Zkusím na ní asi přípravky s železem a víc jí krmit:-)http://crew.im/marodim
Hedvika, (05. 09. 2012 14:04) Reagovat
A to myslíte železo na nízký tlak? Já jsem železo brala na chudokrevnost. Nejdřív si právě mysleli, že mám nízký tlak. Občas se mi motala hlava a někdy jsem i omdlela.
G., (23. 10. 2012 11:38) Reagovat
A při chudokrevnosti se omdlévá? Já měla chudokrevnost v těhotenství, což prý zase není až tak neobvyklé, ale i když jsem se občas cítila hodně malátná, nikdy jsem neomdlévala.
Magda, (04. 12. 2012 14:57) Reagovat
Já jsem byla jako mladá holka chudokrevná a několikrát jsem omdlela, ale pak už jsem rozpoznala, kdy na mě omdlívání jde, a pokud to šlo, tak jsem si sedla nebo nejlépe lehla a přešlo mi to. U chudokrevnosti se hůře váže kyslík, a pokud se odkrví hlava, tak k omdlení dojde.
Monika, (23. 02. 2011 12:38) Reagovat
dobry den, za posledny rok a pol som schudla 25 kil z 82 na 57kg, v poslednom case mavam tlak 97-100//40-50 citim sa strasne unavene malatno, pijem dost vody aj kavu poradili mi aj pohar cerveneho vina denne ale stale ziadne zlepsenie. Dakujem za radu.
Míša, (15. 10. 2012 11:20) Reagovat
A vy jste s tím nebyla u doktora? A co že jste tak zhubla? Trpíte-li nechutenstvím a jste-li často unavená, můžete mít anemii neboli chudokrevnost, ale nevím, jak je to s chudokrevností a tlakem, jestli se to ovlivňuje. Vyhledejte lékaře a nechte si udělat základní odběry krve. To vás určitě posune dál. Držím vám palce.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Nízký tlak.cz
Kontakty