Úvod Nízký tlak

Nízký tlak

Nízký tlak, hypotenze, je nepříjemný, leč život neohrožující stav. Je způsoben nedostatečným dokrvením a tedy okysličením mozku a způsobuje motání hlavy a závratě. Nízkým tlakem trpí více mladí a subtilní lidé, zvláště ženy.

Jaký je normální tlak krve?

Normální hodnota krevního tlaku je kolem 120/80 torr. Za nízký krevní tlak se považují hodnoty, které klesnou pod 110/70 torr. Vyšší hodnoty krevního tlaku se považují za hypertenzi, tedy vysoký krevní tlak. Nejzákeřnější je ovšem kolísavý krevní tlak, kdy je pacient vystaven náhlým a velkým změnám tlaku krve v cévách.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - info ZDE

Příčiny nízkého tlaku

Příčiny nízkého tlaku mohou souviset s dědičností, špatným životním stylem, nízkou glykemickou křivkou apod. Jak už samotný název napovídá, jde o snížení rychlosti tlaku krve v cévách, které má za následek špatné prokrvení končetin a mozku, tím pádem se sníží i přísun potřebného kyslíku. Neznamená to, že by se krev a kyslík do mozku apod. nedostal, jen je jejich transport pomalejší. Obecně vzato, je nízký tlak méně ohrožující, než tlak vysoký, většinou se sám o sobě postupem věku vyrovnává. V těle to funguje tak, že tam, kde je momentálně zapotřebí nejvíc energie, například ke zpracování potravy, tam se soustřeďuje nejvíc krve. Proto bezprostředně po jídle, většina lidí pociťuje únavu a chce se jim spát. Tento stav se však po nějaké chvíli vyrovná. Lidé trpící nízkým tlakem to mohou prožívat intenzivněji, protože jejich organismus se nedokáže dostatečně pružně vyrovnávat se změnami.

Průvodní jevy nízkého tlaku

Nejčastějším průvodním jevem jsou závratě, slabost a motání hlavy. Někteří lidé mají sklon k omdlévání a jsou často unavení.Člověk trpící nízkým tlakem je většinou hubený, bledý a má studené ruce a nohy. To souvisí se špatným prokrvováním končetin. Závratě se dostavují nejčastěji při vstávání z lehu či sedu nebo při změně polohy těla vůbec. Zvláště když jsou změny náhlé. Postupem věku u všech lidí má tlak tendence se zvyšovat, což je dobrá zpráva pro ty, kteří mají v mládí tlak nízký. Je zde reálná naděje na zlepšení. Proto také nízkým krevním tlakem trpí víc mladí lidé.

Léčba nízkého krevního tlaku

Nízký krevní tlak se většinou nijak neléčí. Lékař doporučí jen nějaká ta opatření, která takto trpícím lidem pomohou se v životě s nízkým tlakem lépe vyrovnat a předcházet nepříjemným stavům motání hlavy a závratí. Jde vlastně o upravení životního stylu. Pokud takto postižený člověk dbá rad lékaře, naučí se s nízkým tlakem žít a celkem dobře fungovat.

Nízký tlak v těhotenství

V těhotenství se vše točí kolem bříška a miminka. Obecně řečeno, krev se svými živinami se zabývá plodem a maminka může trpět nízkým tlakem. Závratě a omdlévání mohou být v tomto období ještě nebezpečnější, protože při pádu se může poškodit plod nebo dojít k potratu či předčasnému porodu. Nízký tlak spojený se změnami v těhotenství bývá většinou v prvních měsících, dokud se organismus maminky s nastalou situací nevyrovná. Podobná situace může nastat po porodu, v době kdy se tvoří mléko a maminka kojí.
V těhotenství a to ve vyšším stadiu však může hlavně v poloze na zádech docházet k neúměrnému tlaku plodu na dolní dutou žílu, čímž se tok krve tzv. přiškrtí a může dojít k nevolnosti a závratím způsobeným hypotenzním syndromem. .
Problém je trošku v tom, že obecně známé prostředky ke zvýšení tlaku, jako např. káva a alkohol, se po dobu těhotenství a kojení nedoporučují vzhledem k dobrému vývoji miminka. V menším množství však neuškodí.

Jak se vyrovnat s nízkým tlakem?

  • Při pocitu závratí s tendencí k omdlení je lépe si lehnout a pomalu zvednout nohy nahoru, tím by se měl urychlit transport krve do mozku.
  • Při vstávání z lůžka, židle či při jakékoliv změně polohy si počínat pomalu, po etapách, aby měl organismus čas se vyrovnat se změnou.
  • Pokud se točí hlava a jsme nuceni stát (ve frontě apod.), je lépe se rozkročit a zhluboka dýchat. Pohled se může fixovat na určitý bod před sebou.
  • Jíst pravidelně, častěji a po malých dávkách, aby se při zpracování potravy příliš neodkrvil mozek.
  • Nekouřit, větrat a obecně mít, co největší přísun kyslíku
  • Při únavě a pocitu snížení tlaku si raději chvíli odpočinout, nebo si dát šálek kávy, či malé množství alkoholu. Nesmíme však zapomenout, že jsou to návykové látky a pokud je organismus na ně zvyklý, ztrácí potřebný účinek.
  • Určitý pozitivní účinek mají i některé doplňky stravy, které napomáhají lepšímu prokrvování.Další informace o krevním tlaku najdete na webech Krevní tlak a Vysoký krevní tlak.

Na co především dbát při nízkém tlaku

Nízký tlak sám o sobě nepřináší větší ohrožení na zdraví. To, co může člověku ublížit, jsou pády při náhlém omdlévání. Může snadno dojít k úrazu, který může být nebezpečný, až život ohrožující. Proto je lépe takovýmto situacím předcházet. Při pocitu poklesu krevního tlaku je lépe si lehnout, sednout nebo přidřepnout. Nohy zvednout, pokrčit či zkřížit. Pokud nám to situace nedovoluje, alespoň se zastavíme, opřeme se o nějaký pevný bod, dýcháme zhluboka a střídavě krčíme nohy v kolenou nebo se pro lepší stabilitu rozkročíme.

Shrnutí

Z předchozího vyplývá, že nízkým krevním tlakem trpí mnoho lidí, zvláště v mládí. I když se často cítí unaveně a mizerně, nemusí se obávat o svůj život. Je dobré se z dostupných prostředků či u lékaře informovat, co se dá se symptomy nízkého tlaku dělat a jek jim předcházet. Jejich život tak získá na kvalitě.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - info ZDE


Diskuse (78 komentářů)

AnnaK, (20. 03. 2012 13:00) Reagovat
Ahoj, celý život jsem měla tlak naprosto normální a bez problémový. Od mlada sportuji, teď jsem i lektorkou Zumby. Je mi 57 let a poslední 2 roky se mi tlak postupně snižuje. Už několikrát jsem myslela, že omdlím. Štapmrdle nebo káva mi nepomáhá, ale poloha vleže ano. Nikdy nevím, kdy to přijde, vždycky mě to náhle přepadne.Co s tím ? :sad:
amálka, (21. 04. 2012 10:21) Reagovat
ty rady jsou užassné,,, mám 183cm vážím 106 kg před rokem jsem měla o 30 kilo víc,, a přest mám tlak 110/60. váha nemá vliv, piju hodně vody, nepomáhá, chlastat nehodlám,, funguje lékořice zvyšuje tlak ale ve vydýchaném prostředí když si nemužu lehnout a je tam dusno stejně padám na zem.Ale lepší než vysokej ne,, podotýkám že je mi 35 a tyhle stavy mám od 14. mějte se :D
Vladimir, (23. 04. 2012 11:13) Reagovat
Taky trpim nizkym tlakem, proto miluju odbery krve, to mam pocit ze uz se nikdy neproberu :sigh:, nejvic me ale trapi nizky tlak v souvislosti s ocima, kdyz jsem unavenej, tak vidim mnohem hur, blbe snasim umele svetlo, oci vice namaham a o to vic jsem jeste unavenej, naopak nejvice mi pomaha aktivni cviceni, zmena cinnosti, a strava je taky dulezita, je mi 30 a nekdy mam pocit jak unavenej 80letej duchodce.
Kristýna, (27. 07. 2012 21:50) Reagovat
Mám tlak 80/62 je mi 15 a omdlívánim zatím netrpím. Vlastně jsem to zjistila teprve nedávno. Bolení hlavy při prudkých bohybech a vstávání mám ale myslím, že se s tím dá žít celkem bez problémů. :-)
Dáša, (04. 09. 2012 07:43) Reagovat
A on se vám pravděpodobně časem zvedne. Já v tomhle věku měla také hodně nízký tlak a postupně se vyrovnal. teď je mi 28 a mám úplně normální a myslím, že je to tak u mnohých mladých děvčat.
Zdeňka, (30. 07. 2012 07:57) Reagovat
Na mě zabralo začít cvičit, ideální je nějaká aerobní - skákací aktivita, aby se posílilo srdíčko. U toho jsem pár kilo přibrala (asi 5) a už jsem docela v pořádku. Samozřejmě s výjimkou nacpaných šalin :lol: nebo když přes den vypiju málo tekutin.
Daniel, (21. 11. 2012 14:15) Reagovat
Já mám opačný problém. Mám vysoký tlak a pokouším se zhubnout. Zatím se snažím od tohohle pondělí a výsledkem je jen, že mám hlad, jsem otrávenej a nic mě nebaví, a to se snažím řídit vším, co jsme se kde dočetl. Tak nevím, jak dlouho to ještě vydržím. Doktorka mě však doporučila zhubnout a má pravdu. Potřebuju to.:(
Alena, (11. 02. 2013 06:32) Reagovat
Tak i člověk, který se snaží zhubnout, by neměl hladovět. Chce to jíst opravdu několikrát denně a přidat výrazněji ovoce a zeleninu. Držím vám palce, vím, že je těžké zhubnout z vlastní zkušenosti, na druhou stranu pro většinu lidí to není nemožné...
Majda, (03. 04. 2013 12:03) Reagovat
S tím cvičením by to mohlo zabrat. Také mám nízký tlak. Tak uvidíme...stejně jsem si v poslední době říkala, že pro sebe vůbec nic nedělám.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Nízký tlak.cz
Kontakty