Úvod Nízký tlak

Nízký tlak

Nízký tlak, hypotenze, je nepříjemný, leč život neohrožující stav. Je způsoben nedostatečným dokrvením a tedy okysličením mozku a způsobuje motání hlavy a závratě. Nízkým tlakem trpí více mladí a subtilní lidé, zvláště ženy.

Jaký je normální tlak krve?

Normální hodnota krevního tlaku je kolem 120/80 torr. Za nízký krevní tlak se považují hodnoty, které klesnou pod 110/70 torr. Vyšší hodnoty krevního tlaku se považují za hypertenzi, tedy vysoký krevní tlak. Nejzákeřnější je ovšem kolísavý krevní tlak, kdy je pacient vystaven náhlým a velkým změnám tlaku krve v cévách.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - info ZDE

Příčiny nízkého tlaku

Příčiny nízkého tlaku mohou souviset s dědičností, špatným životním stylem, nízkou glykemickou křivkou apod. Jak už samotný název napovídá, jde o snížení rychlosti tlaku krve v cévách, které má za následek špatné prokrvení končetin a mozku, tím pádem se sníží i přísun potřebného kyslíku. Neznamená to, že by se krev a kyslík do mozku apod. nedostal, jen je jejich transport pomalejší. Obecně vzato, je nízký tlak méně ohrožující, než tlak vysoký, většinou se sám o sobě postupem věku vyrovnává. V těle to funguje tak, že tam, kde je momentálně zapotřebí nejvíc energie, například ke zpracování potravy, tam se soustřeďuje nejvíc krve. Proto bezprostředně po jídle, většina lidí pociťuje únavu a chce se jim spát. Tento stav se však po nějaké chvíli vyrovná. Lidé trpící nízkým tlakem to mohou prožívat intenzivněji, protože jejich organismus se nedokáže dostatečně pružně vyrovnávat se změnami.

Průvodní jevy nízkého tlaku

Nejčastějším průvodním jevem jsou závratě, slabost a motání hlavy. Někteří lidé mají sklon k omdlévání a jsou často unavení.Člověk trpící nízkým tlakem je většinou hubený, bledý a má studené ruce a nohy. To souvisí se špatným prokrvováním končetin. Závratě se dostavují nejčastěji při vstávání z lehu či sedu nebo při změně polohy těla vůbec. Zvláště když jsou změny náhlé. Postupem věku u všech lidí má tlak tendence se zvyšovat, což je dobrá zpráva pro ty, kteří mají v mládí tlak nízký. Je zde reálná naděje na zlepšení. Proto také nízkým krevním tlakem trpí víc mladí lidé.

Léčba nízkého krevního tlaku

Nízký krevní tlak se většinou nijak neléčí. Lékař doporučí jen nějaká ta opatření, která takto trpícím lidem pomohou se v životě s nízkým tlakem lépe vyrovnat a předcházet nepříjemným stavům motání hlavy a závratí. Jde vlastně o upravení životního stylu. Pokud takto postižený člověk dbá rad lékaře, naučí se s nízkým tlakem žít a celkem dobře fungovat.

Nízký tlak v těhotenství

V těhotenství se vše točí kolem bříška a miminka. Obecně řečeno, krev se svými živinami se zabývá plodem a maminka může trpět nízkým tlakem. Závratě a omdlévání mohou být v tomto období ještě nebezpečnější, protože při pádu se může poškodit plod nebo dojít k potratu či předčasnému porodu. Nízký tlak spojený se změnami v těhotenství bývá většinou v prvních měsících, dokud se organismus maminky s nastalou situací nevyrovná. Podobná situace může nastat po porodu, v době kdy se tvoří mléko a maminka kojí.
V těhotenství a to ve vyšším stadiu však může hlavně v poloze na zádech docházet k neúměrnému tlaku plodu na dolní dutou žílu, čímž se tok krve tzv. přiškrtí a může dojít k nevolnosti a závratím způsobeným hypotenzním syndromem. .
Problém je trošku v tom, že obecně známé prostředky ke zvýšení tlaku, jako např. káva a alkohol, se po dobu těhotenství a kojení nedoporučují vzhledem k dobrému vývoji miminka. V menším množství však neuškodí.

Jak se vyrovnat s nízkým tlakem?

  • Při pocitu závratí s tendencí k omdlení je lépe si lehnout a pomalu zvednout nohy nahoru, tím by se měl urychlit transport krve do mozku.
  • Při vstávání z lůžka, židle či při jakékoliv změně polohy si počínat pomalu, po etapách, aby měl organismus čas se vyrovnat se změnou.
  • Pokud se točí hlava a jsme nuceni stát (ve frontě apod.), je lépe se rozkročit a zhluboka dýchat. Pohled se může fixovat na určitý bod před sebou.
  • Jíst pravidelně, častěji a po malých dávkách, aby se při zpracování potravy příliš neodkrvil mozek.
  • Nekouřit, větrat a obecně mít, co největší přísun kyslíku
  • Při únavě a pocitu snížení tlaku si raději chvíli odpočinout, nebo si dát šálek kávy, či malé množství alkoholu. Nesmíme však zapomenout, že jsou to návykové látky a pokud je organismus na ně zvyklý, ztrácí potřebný účinek.
  • Určitý pozitivní účinek mají i některé doplňky stravy, které napomáhají lepšímu prokrvování.Další informace o krevním tlaku najdete na webech Krevní tlak a Vysoký krevní tlak.

Na co především dbát při nízkém tlaku

Nízký tlak sám o sobě nepřináší větší ohrožení na zdraví. To, co může člověku ublížit, jsou pády při náhlém omdlévání. Může snadno dojít k úrazu, který může být nebezpečný, až život ohrožující. Proto je lépe takovýmto situacím předcházet. Při pocitu poklesu krevního tlaku je lépe si lehnout, sednout nebo přidřepnout. Nohy zvednout, pokrčit či zkřížit. Pokud nám to situace nedovoluje, alespoň se zastavíme, opřeme se o nějaký pevný bod, dýcháme zhluboka a střídavě krčíme nohy v kolenou nebo se pro lepší stabilitu rozkročíme.

Shrnutí

Z předchozího vyplývá, že nízkým krevním tlakem trpí mnoho lidí, zvláště v mládí. I když se často cítí unaveně a mizerně, nemusí se obávat o svůj život. Je dobré se z dostupných prostředků či u lékaře informovat, co se dá se symptomy nízkého tlaku dělat a jek jim předcházet. Jejich život tak získá na kvalitě.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - info ZDE


Diskuse (78 komentářů)

Nikola, (19. 09. 2011 20:12) Reagovat
Mám opravdu nízký tlak (85/45). Docela často mívám závratě a v MHD mívám problémy přežít pár minut jízdy, když není místo k sednutí. S výškou 174 cm a váhou 61 kg mi nepřijde, že by mé problémy mohly být způsobeny malou hmotností. Potřebovala bych nějakou radu, jak přežít cestu autobusem bez omdlívání. Děkuji
Klára, (09. 04. 2012 09:01) Reagovat
Ahoj, myslím, že máš dobrý poměr váhy a výšky. Já mám třeba 176 a 74 kila, což mám už menší nadváhu. Jinak bych ti pomohla s radou v MHD, když už tě nikdo nepustí si sednout, se postavit k otevřenému okénku a držet se oběma rukama a rozkročit nohy. Taky jsem párkrát omdlela, vím, jaké to je. A ještě mít pořád u sebe něco k pití, to mi taky pomáhá, i když si nemyslím, že jsem dehydrovaná, když denně vypiju 3 litry vody.
Štěpánka, (22. 10. 2011 13:05) Reagovat
8) Ahojky všem.Po dvou porodech se mi tlak hrozně snížil. Pmatuji si, že se mi motala hlava už jako malé holce ale určitě né tyhle stavy co mívám teď :cry: Kolikrát nemůžu ani vstát z postele, nebo když třeba vařim, tak mi uplně ujíždí hrnec :o :lol: nebo jakoby se mi propadal. Mívám tlak 100/60 a min. I jsem dost bledá. Někdy jsem naprosto ok, jindy jsem zase jak mátoha, zrovna poslední dva dny :zzz a nevim jestli to je váhou ale jsem dost kulička mám 85kg a 164cm. takže nevim. Krev mám ok :eek: tak netuším kde je chyba ;-)
Lenka, (05. 03. 2013 05:48) Reagovat
Možná nejde najít "chybu", prostě trpíte na nízký tlak. Ani nevím, jestli se nějak speciálně léčí. Člověk jen všude čte o léčbě vysokého tlaku. Spíš možná zkoušet nějaké ty "babské rady" na jeho zvýšení.:)
Kajka, (24. 11. 2011 13:26) Reagovat
Dobrý den,které potraviny pomohou snížení krevního tlaku? Existují vůbec takové? Vím, že některé potraviny krevní tlak naopak zvyšují. Děkuji
Ladka, (24. 11. 2011 19:12) Reagovat
Zdravím,nkdo mi kdysi říkal, že na snížení tlaku pomáhá česnek.... osobně si myslím, že je na tom něco pravdy ....Včera jsem si k večeři dala česnečku, a jelikož má dost nízky tlak (tak 90 na 50-55) omdlela jsem v noci cestou do kuchyně ... a to to mám cca 8 metrů .... Takže česnek určitě ;)
Radka, (28. 08. 2012 11:35) Reagovat
O tom česneku jsem slyšela také. Můj táta ho hodně jí právě kvůli tomu, že má vysoký tlak. Existují i různé způsoby, jak naopak krevní tlak zvýšit. Mezi ně patří např. pití kávy, sklenička vína či panák. Myslím, že je i více "fíglů". Poraďte se s lékařem. Možná i něco najdete na netu.
Eva, (10. 01. 2012 10:41) Reagovat
Omdlévám tak jednou, dvakrát do měsíce, když je deštivo, i třikrát denně. Musím chodit do práce, vařit, jezdit autem, a to všechno je se snižujícím se tlakem nebezpečné.Navštívila jsem spoustu doktorů a jediná diagnóza je, že mám nízký krevní tlak. "Jste holt omdlévavá, na to si zvyknete..."Je pravda, že jsem si za poslední dva roky ani jednou neublížila při pádu, ale jsou situace, kde si lehnout prostě nemůžu. Pro příklad - omdlela jsem při nastupování do rychlíku a spadla jsem mezi vlak a peron. Kromě modřin a oděrek se mi nic nestalo, někdo si mě všimnul a nějací pánové mě tam odtuď vytáhli. Mysleli si, že jsem zfetovaná... Zvykám si už posleních 15 let, že jsem "holt omdlévavá". :-)
Patricie, (27. 03. 2013 14:27) Reagovat
Jasně, ono to tak chodí, že když někdo zkolabuje na veřejnosti, že si lidé řeknou, že je dotyčný zfefovaný nebo opilý a často ani nepomůžou, což pro člověka může být osudové. Měla jste velké štěstí. Držím palečky, aby se vám nikdy nic nestalo.
Danča, (06. 02. 2012 11:24) Reagovat
Také trpím nízkým tlakem, naposled jsem měla kolabs včera a skončila jsem v nemocnici. A rada doktorů? Nic, musíte si zvyknout :(. Je mi 23 a jsem nepoužitelná. Už jsem se složila i pod koně. Prý je dobrá gynkobyloba, za pokus to stojí,
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Nízký tlak.cz
Kontakty