Úvod Nízký tlak

Nízký tlak

Nízký tlak, hypotenze, je nepříjemný, leč život neohrožující stav. Je způsoben nedostatečným dokrvením a tedy okysličením mozku a způsobuje motání hlavy a závratě. Nízkým tlakem trpí více mladí a subtilní lidé, zvláště ženy.

Jaký je normální tlak krve?

Normální hodnota krevního tlaku je kolem 120/80 torr. Za nízký krevní tlak se považují hodnoty, které klesnou pod 110/70 torr. Vyšší hodnoty krevního tlaku se považují za hypertenzi, tedy vysoký krevní tlak. Nejzákeřnější je ovšem kolísavý krevní tlak, kdy je pacient vystaven náhlým a velkým změnám tlaku krve v cévách.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - info ZDE

Příčiny nízkého tlaku

Příčiny nízkého tlaku mohou souviset s dědičností, špatným životním stylem, nízkou glykemickou křivkou apod. Jak už samotný název napovídá, jde o snížení rychlosti tlaku krve v cévách, které má za následek špatné prokrvení končetin a mozku, tím pádem se sníží i přísun potřebného kyslíku. Neznamená to, že by se krev a kyslík do mozku apod. nedostal, jen je jejich transport pomalejší. Obecně vzato, je nízký tlak méně ohrožující, než tlak vysoký, většinou se sám o sobě postupem věku vyrovnává. V těle to funguje tak, že tam, kde je momentálně zapotřebí nejvíc energie, například ke zpracování potravy, tam se soustřeďuje nejvíc krve. Proto bezprostředně po jídle, většina lidí pociťuje únavu a chce se jim spát. Tento stav se však po nějaké chvíli vyrovná. Lidé trpící nízkým tlakem to mohou prožívat intenzivněji, protože jejich organismus se nedokáže dostatečně pružně vyrovnávat se změnami.

Průvodní jevy nízkého tlaku

Nejčastějším průvodním jevem jsou závratě, slabost a motání hlavy. Někteří lidé mají sklon k omdlévání a jsou často unavení.Člověk trpící nízkým tlakem je většinou hubený, bledý a má studené ruce a nohy. To souvisí se špatným prokrvováním končetin. Závratě se dostavují nejčastěji při vstávání z lehu či sedu nebo při změně polohy těla vůbec. Zvláště když jsou změny náhlé. Postupem věku u všech lidí má tlak tendence se zvyšovat, což je dobrá zpráva pro ty, kteří mají v mládí tlak nízký. Je zde reálná naděje na zlepšení. Proto také nízkým krevním tlakem trpí víc mladí lidé.

Léčba nízkého krevního tlaku

Nízký krevní tlak se většinou nijak neléčí. Lékař doporučí jen nějaká ta opatření, která takto trpícím lidem pomohou se v životě s nízkým tlakem lépe vyrovnat a předcházet nepříjemným stavům motání hlavy a závratí. Jde vlastně o upravení životního stylu. Pokud takto postižený člověk dbá rad lékaře, naučí se s nízkým tlakem žít a celkem dobře fungovat.

Nízký tlak v těhotenství

V těhotenství se vše točí kolem bříška a miminka. Obecně řečeno, krev se svými živinami se zabývá plodem a maminka může trpět nízkým tlakem. Závratě a omdlévání mohou být v tomto období ještě nebezpečnější, protože při pádu se může poškodit plod nebo dojít k potratu či předčasnému porodu. Nízký tlak spojený se změnami v těhotenství bývá většinou v prvních měsících, dokud se organismus maminky s nastalou situací nevyrovná. Podobná situace může nastat po porodu, v době kdy se tvoří mléko a maminka kojí.
V těhotenství a to ve vyšším stadiu však může hlavně v poloze na zádech docházet k neúměrnému tlaku plodu na dolní dutou žílu, čímž se tok krve tzv. přiškrtí a může dojít k nevolnosti a závratím způsobeným hypotenzním syndromem. .
Problém je trošku v tom, že obecně známé prostředky ke zvýšení tlaku, jako např. káva a alkohol, se po dobu těhotenství a kojení nedoporučují vzhledem k dobrému vývoji miminka. V menším množství však neuškodí.

Jak se vyrovnat s nízkým tlakem?

  • Při pocitu závratí s tendencí k omdlení je lépe si lehnout a pomalu zvednout nohy nahoru, tím by se měl urychlit transport krve do mozku.
  • Při vstávání z lůžka, židle či při jakékoliv změně polohy si počínat pomalu, po etapách, aby měl organismus čas se vyrovnat se změnou.
  • Pokud se točí hlava a jsme nuceni stát (ve frontě apod.), je lépe se rozkročit a zhluboka dýchat. Pohled se může fixovat na určitý bod před sebou.
  • Jíst pravidelně, častěji a po malých dávkách, aby se při zpracování potravy příliš neodkrvil mozek.
  • Nekouřit, větrat a obecně mít, co největší přísun kyslíku
  • Při únavě a pocitu snížení tlaku si raději chvíli odpočinout, nebo si dát šálek kávy, či malé množství alkoholu. Nesmíme však zapomenout, že jsou to návykové látky a pokud je organismus na ně zvyklý, ztrácí potřebný účinek.
  • Určitý pozitivní účinek mají i některé doplňky stravy, které napomáhají lepšímu prokrvování.



Další informace o krevním tlaku najdete na webech Krevní tlak a Vysoký krevní tlak.

Na co především dbát při nízkém tlaku

Nízký tlak sám o sobě nepřináší větší ohrožení na zdraví. To, co může člověku ublížit, jsou pády při náhlém omdlévání. Může snadno dojít k úrazu, který může být nebezpečný, až život ohrožující. Proto je lépe takovýmto situacím předcházet. Při pocitu poklesu krevního tlaku je lépe si lehnout, sednout nebo přidřepnout. Nohy zvednout, pokrčit či zkřížit. Pokud nám to situace nedovoluje, alespoň se zastavíme, opřeme se o nějaký pevný bod, dýcháme zhluboka a střídavě krčíme nohy v kolenou nebo se pro lepší stabilitu rozkročíme.

Shrnutí

Z předchozího vyplývá, že nízkým krevním tlakem trpí mnoho lidí, zvláště v mládí. I když se často cítí unaveně a mizerně, nemusí se obávat o svůj život. Je dobré se z dostupných prostředků či u lékaře informovat, co se dá se symptomy nízkého tlaku dělat a jek jim předcházet. Jejich život tak získá na kvalitě.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - info ZDE


Diskuse (78 komentářů)

Lucie, (14. 03. 2011 12:45) Reagovat
Dibrý den chtěla bych se zeptat je mi 245 let a mám nízký tlak někdy až 90 na 60 je to ruzné, ale k tomu mám pulz třeba i 115 tak bych se chtěla zeptat zda mám jít k lékaři nebo to nic neni předem děkuji za odpověď Lucka
Angela, (10. 06. 2011 20:47) Reagovat
Jsem na tom uplně stejně.Za posledních půl roku jsem s tim lítala po doktorech,ale šude mi bylo řečeno,že jsem naprosto zdravá a že s nízkým tlakem mi prostě neporaděj co dělat :-? Takže sjem se vlastně nedozvěděla vůbec nic a dál se s tim akorát trápim :/ Mě je 27 let
oo, (10. 05. 2012 12:23) Reagovat
245 let, to uz asi neco pamatujes :D
Barbora, (02. 05. 2011 22:19) Reagovat
už od mala mám nízký tlak, ale zdá se mi, že se čím dál víc snižuje... :sad: :-? naposledy jsem měla tlak 90/50 a jsem hrozně unavená, nic nepomáhá.. asi mám sobě málo železa, nevím co dělat.. (nevím jestli to může být tím, ale jsem vegetariánka už od mala, na internetu jsem našla nějaké informace o chudokrevnosti, což na mě taky pasuje: únava, slabost, bledá kůže, malátnost.. tak nevím jestli jít k lékaři.. a poradit se s ním)
Ivana, (05. 05. 2011 15:54) Reagovat
Na tvém místě bych si rovnou k doktorovi zašla, také trpím na nízký tlak a před několika lety jsem byla hodně chudokrevná a měla jsem tytéž příznaky jako ty. Dostala jsem nějaký prášky a od tý doby mám krev v pořádku. :-)
Eliška, (24. 06. 2011 17:01) Reagovat
Milá Báro, podle toho co popisuješ budeš mít anémii z nedostatku železa, a tak se v tele nemaš dostatek červenych krvinek a neokysličuje se ti správně mozek a svaly, a z toho je taky dána ta únava. Podle méno nízký tlak by mohl být spojen s anémii, protože při nízkém tlaku se hůř okysličuje mozek. Pišu ti tohleto z vlastni zkušenosti, protože jsem vegetarianka, tedka se ale pomalu ,, ucim jist maso" a jim tablety zeleza, opravdu to co pises mozna nevypada tak hrozne pro doktory ale vim jak se citis...zkus tedy jit na rozbor krve, a zkus jist alespon tabletky zeleza
Evule, (15. 02. 2012 13:28) Reagovat
Tak já mám přesně to samé co ty,mně doktor doporučil železo,myslim se to jmenovalo feronat retard tak nejak,to mi trosku pomohlo od unavy a motani hlavy,ale jak sem byla tehotna,museli mi dat vetsi davku zeleza,protoze sem mela podmíraka.Dali mi Aktiferrin a ten je uzasny.Nemam motani hlavy pri vstavani a není mi nevolno,ale ruky a nohy mam ledove porad.A najdi si vyvazenou stravu pro vegetariány,která obsahuje vše,co potřebuješ denně dostat do těla.
Barbora, (13. 05. 2011 20:05) Reagovat
Měřím 170 vážím 52 a tlak mám okolo 82/50, když si dám kávu nebo alkohol či cvičim, tak se tlak trošku zvýší, ale nad stovku ho mam jen málo kdy, štve mě to protože zvlášt ve škole se nemůžu soustředit a usínám..
Ludmila, (19. 05. 2011 07:50) Reagovat
Ty hlavně přiber, pak se tlak zaručeně upraví ! Nemyslím, že máš vyloženě ztloustnout, ale pár kil ti neublíží, právě naopak. Mluvím z vlastní zkušenosti.
Lada, (23. 05. 2011 08:34) Reagovat
Jen ve váze to asi nebude. Je mi 32 a mám 172cm a 82kg a můj tlak je 95/54. Je fakt že občas se přehoupne přes 100/60. Nejnižší tlak mívám před deštěm. Nejlepší jsou rady, jak vstaneš dej si štamprli slivovice (to by mě asi brzy vyhodili z práce- Nebo? Leda že bych to dostala na lékařský předpis) :lol:
Naďa, (04. 01. 2013 18:34) Reagovat
Tak ono je to asi jak u koho. Ale věřila bych tomu, že nízký tlak mají častěji hubení lidé. ALespoň to je tak v mém okolí. S vysokým tlakem zase mají častěji potíže plnoštíhlí lidé. Spolehlivě to nefunguje, ale myslím, že ta váha u tlaku svou roli hraje.
Andrea, (06. 04. 2012 06:35) Reagovat
Tak Báro s tím tlakem jsme na tom asi tak stejně.Taky mívám okolo 80/50 a někdy i míň. 100 mám jen velmi zídka kdy... Občas když jdu k doktorovi a při příležitosti mi měří tlak, tak mi ho kolikrát musí měřit i 3x a nechápou. Už jsem párkrát od doktorů slyšela jestli ještě vůbec žiju a dýchám, že nemám vůbec žádnej tlak...Ale aby mi nějaký z nich poradil co s tím dělat, to ne..
Petr 26, (24. 05. 2011 10:34) Reagovat
Nemám zas tolik nízký tlak jak tady píšete, ale mám se sebou zkušenosti takovéto: nejlepší je posilovna, divokej sex, přirozená strava pro dané prostředí a člověka, mít pořád něco na práci a umět se uvolnit... najít takovou aktivní rovnováhu v tomhle bláznivém světě plných zrádných lákadel ;-)
Kristýna, (28. 05. 2011 09:44) Reagovat
Jo to je fakt, po sexu je to vždycky mnohem lepší, anebo po tréninku.
Markéta, (24. 06. 2011 08:48) Reagovat
Mě je 18 let a mám tlak kolem 78/62 a tep 61...je hodně nízký ale doktorka mi nic konkrétního neporadila, došla jsem si k ní poté co jsem ve škole strávila hodinu na chodbě u okna a zbytek hodin spaním na lavici.poradíte mi jak se udržet v soustředěnosti když je to nutné?děkuji
Jitka, (16. 07. 2011 18:28) Reagovat
Mě se na přednáškách osvědčil čaj ze zeleného čaje s ginko bilobou. Vydržím OK i 12 hodin.
Terezia, (31. 01. 2013 19:44) Reagovat
tak ty čaje také zkusím. Liju do sebe kafe, ale už jsem na kofein otupěla, takže bez výsledku. Zelený čaj mi už doporučoval přítel. Pije ho pravidelně. Tak snad zabere. Nechodím už do školy, ale kvůli práci teď potřebuju nějakou dobu být hodně ready.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Nízký tlak.cz
Kontakty