Úvod Nízký tlak

Nízký tlak

Nízký tlak, hypotenze, je nepříjemný, leč život neohrožující stav. Je způsoben nedostatečným dokrvením a tedy okysličením mozku a způsobuje motání hlavy a závratě. Nízkým tlakem trpí více mladí a subtilní lidé, zvláště ženy.

Jaký je normální tlak krve?

Normální hodnota krevního tlaku je kolem 120/80 torr. Za nízký krevní tlak se považují hodnoty, které klesnou pod 110/70 torr. Vyšší hodnoty krevního tlaku se považují za hypertenzi, tedy vysoký krevní tlak. Nejzákeřnější je ovšem kolísavý krevní tlak, kdy je pacient vystaven náhlým a velkým změnám tlaku krve v cévách.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - info ZDE

Příčiny nízkého tlaku

Příčiny nízkého tlaku mohou souviset s dědičností, špatným životním stylem, nízkou glykemickou křivkou apod. Jak už samotný název napovídá, jde o snížení rychlosti tlaku krve v cévách, které má za následek špatné prokrvení končetin a mozku, tím pádem se sníží i přísun potřebného kyslíku. Neznamená to, že by se krev a kyslík do mozku apod. nedostal, jen je jejich transport pomalejší. Obecně vzato, je nízký tlak méně ohrožující, než tlak vysoký, většinou se sám o sobě postupem věku vyrovnává. V těle to funguje tak, že tam, kde je momentálně zapotřebí nejvíc energie, například ke zpracování potravy, tam se soustřeďuje nejvíc krve. Proto bezprostředně po jídle, většina lidí pociťuje únavu a chce se jim spát. Tento stav se však po nějaké chvíli vyrovná. Lidé trpící nízkým tlakem to mohou prožívat intenzivněji, protože jejich organismus se nedokáže dostatečně pružně vyrovnávat se změnami.

Průvodní jevy nízkého tlaku

Nejčastějším průvodním jevem jsou závratě, slabost a motání hlavy. Někteří lidé mají sklon k omdlévání a jsou často unavení.Člověk trpící nízkým tlakem je většinou hubený, bledý a má studené ruce a nohy. To souvisí se špatným prokrvováním končetin. Závratě se dostavují nejčastěji při vstávání z lehu či sedu nebo při změně polohy těla vůbec. Zvláště když jsou změny náhlé. Postupem věku u všech lidí má tlak tendence se zvyšovat, což je dobrá zpráva pro ty, kteří mají v mládí tlak nízký. Je zde reálná naděje na zlepšení. Proto také nízkým krevním tlakem trpí víc mladí lidé.

Léčba nízkého krevního tlaku

Nízký krevní tlak se většinou nijak neléčí. Lékař doporučí jen nějaká ta opatření, která takto trpícím lidem pomohou se v životě s nízkým tlakem lépe vyrovnat a předcházet nepříjemným stavům motání hlavy a závratí. Jde vlastně o upravení životního stylu. Pokud takto postižený člověk dbá rad lékaře, naučí se s nízkým tlakem žít a celkem dobře fungovat.

Nízký tlak v těhotenství

V těhotenství se vše točí kolem bříška a miminka. Obecně řečeno, krev se svými živinami se zabývá plodem a maminka může trpět nízkým tlakem. Závratě a omdlévání mohou být v tomto období ještě nebezpečnější, protože při pádu se může poškodit plod nebo dojít k potratu či předčasnému porodu. Nízký tlak spojený se změnami v těhotenství bývá většinou v prvních měsících, dokud se organismus maminky s nastalou situací nevyrovná. Podobná situace může nastat po porodu, v době kdy se tvoří mléko a maminka kojí.
V těhotenství a to ve vyšším stadiu však může hlavně v poloze na zádech docházet k neúměrnému tlaku plodu na dolní dutou žílu, čímž se tok krve tzv. přiškrtí a může dojít k nevolnosti a závratím způsobeným hypotenzním syndromem. .
Problém je trošku v tom, že obecně známé prostředky ke zvýšení tlaku, jako např. káva a alkohol, se po dobu těhotenství a kojení nedoporučují vzhledem k dobrému vývoji miminka. V menším množství však neuškodí.

Jak se vyrovnat s nízkým tlakem?

  • Při pocitu závratí s tendencí k omdlení je lépe si lehnout a pomalu zvednout nohy nahoru, tím by se měl urychlit transport krve do mozku.
  • Při vstávání z lůžka, židle či při jakékoliv změně polohy si počínat pomalu, po etapách, aby měl organismus čas se vyrovnat se změnou.
  • Pokud se točí hlava a jsme nuceni stát (ve frontě apod.), je lépe se rozkročit a zhluboka dýchat. Pohled se může fixovat na určitý bod před sebou.
  • Jíst pravidelně, častěji a po malých dávkách, aby se při zpracování potravy příliš neodkrvil mozek.
  • Nekouřit, větrat a obecně mít, co největší přísun kyslíku
  • Při únavě a pocitu snížení tlaku si raději chvíli odpočinout, nebo si dát šálek kávy, či malé množství alkoholu. Nesmíme však zapomenout, že jsou to návykové látky a pokud je organismus na ně zvyklý, ztrácí potřebný účinek.
  • Určitý pozitivní účinek mají i některé doplňky stravy, které napomáhají lepšímu prokrvování.Další informace o krevním tlaku najdete na webech Krevní tlak a Vysoký krevní tlak.

Na co především dbát při nízkém tlaku

Nízký tlak sám o sobě nepřináší větší ohrožení na zdraví. To, co může člověku ublížit, jsou pády při náhlém omdlévání. Může snadno dojít k úrazu, který může být nebezpečný, až život ohrožující. Proto je lépe takovýmto situacím předcházet. Při pocitu poklesu krevního tlaku je lépe si lehnout, sednout nebo přidřepnout. Nohy zvednout, pokrčit či zkřížit. Pokud nám to situace nedovoluje, alespoň se zastavíme, opřeme se o nějaký pevný bod, dýcháme zhluboka a střídavě krčíme nohy v kolenou nebo se pro lepší stabilitu rozkročíme.

Shrnutí

Z předchozího vyplývá, že nízkým krevním tlakem trpí mnoho lidí, zvláště v mládí. I když se často cítí unaveně a mizerně, nemusí se obávat o svůj život. Je dobré se z dostupných prostředků či u lékaře informovat, co se dá se symptomy nízkého tlaku dělat a jek jim předcházet. Jejich život tak získá na kvalitě.

Ženšen způsobuje rozšíření cév a snížení krevního tlaku - info ZDE


Diskuse (77 komentářů)

Petr, (24. 07. 2010 19:23) Reagovat
Dobrý den,je mi 53 let, jsem menší, obézní a tlak jsem měl vždy nižší, ovšem v poslední době se pohybuje na hodnotách 98/53. Dá se stím něco dělat? Mimo alkohol a kávu.
Nika, (03. 09. 2011 11:03) Reagovat
A mám ty samé hodnoty aobčas se nemohu nadechnout a točí se mi hlava,taky nevím co s tím
90/60, (24. 10. 2010 04:15) Reagovat
:-x
Petra, (08. 01. 2011 20:44) Reagovat
Tento článek je naprosto přesný a vystihující! Zrovna dnes mě nízký tlak přepadl, naštěstí jsem se mohla uvelebit do horizontální polohy. Horší to může být v autobuse... Jsem mladá, takže snad se to jednou upraví. :-)
Tamara, (11. 09. 2012 15:01) Reagovat
Co vím já, tak u mladých holek je to opravdu častý. Mělo to kolem mě více mých kamarádek a nyní jsou v pořádku.
Nerad marodim, (14. 01. 2011 10:02) Reagovat
Hmm přesně tohle má přítelkyně:-( :sad: Zkusím na ní asi přípravky s železem a víc jí krmit:-)http://crew.im/marodim
Hedvika, (05. 09. 2012 14:04) Reagovat
A to myslíte železo na nízký tlak? Já jsem železo brala na chudokrevnost. Nejdřív si právě mysleli, že mám nízký tlak. Občas se mi motala hlava a někdy jsem i omdlela.
G., (23. 10. 2012 11:38) Reagovat
A při chudokrevnosti se omdlévá? Já měla chudokrevnost v těhotenství, což prý zase není až tak neobvyklé, ale i když jsem se občas cítila hodně malátná, nikdy jsem neomdlévala.
Magda, (04. 12. 2012 14:57) Reagovat
Já jsem byla jako mladá holka chudokrevná a několikrát jsem omdlela, ale pak už jsem rozpoznala, kdy na mě omdlívání jde, a pokud to šlo, tak jsem si sedla nebo nejlépe lehla a přešlo mi to. U chudokrevnosti se hůře váže kyslík, a pokud se odkrví hlava, tak k omdlení dojde.
Monika, (23. 02. 2011 12:38) Reagovat
dobry den, za posledny rok a pol som schudla 25 kil z 82 na 57kg, v poslednom case mavam tlak 97-100//40-50 citim sa strasne unavene malatno, pijem dost vody aj kavu poradili mi aj pohar cerveneho vina denne ale stale ziadne zlepsenie. Dakujem za radu.
Míša, (15. 10. 2012 11:20) Reagovat
A vy jste s tím nebyla u doktora? A co že jste tak zhubla? Trpíte-li nechutenstvím a jste-li často unavená, můžete mít anemii neboli chudokrevnost, ale nevím, jak je to s chudokrevností a tlakem, jestli se to ovlivňuje. Vyhledejte lékaře a nechte si udělat základní odběry krve. To vás určitě posune dál. Držím vám palce.
Lucie, (14. 03. 2011 12:45) Reagovat
Dibrý den chtěla bych se zeptat je mi 245 let a mám nízký tlak někdy až 90 na 60 je to ruzné, ale k tomu mám pulz třeba i 115 tak bych se chtěla zeptat zda mám jít k lékaři nebo to nic neni předem děkuji za odpověď Lucka
Angela, (10. 06. 2011 20:47) Reagovat
Jsem na tom uplně stejně.Za posledních půl roku jsem s tim lítala po doktorech,ale šude mi bylo řečeno,že jsem naprosto zdravá a že s nízkým tlakem mi prostě neporaděj co dělat :-? Takže sjem se vlastně nedozvěděla vůbec nic a dál se s tim akorát trápim :/ Mě je 27 let
oo, (10. 05. 2012 12:23) Reagovat
245 let, to uz asi neco pamatujes :D
Barbora, (02. 05. 2011 22:19) Reagovat
už od mala mám nízký tlak, ale zdá se mi, že se čím dál víc snižuje... :sad: :-? naposledy jsem měla tlak 90/50 a jsem hrozně unavená, nic nepomáhá.. asi mám sobě málo železa, nevím co dělat.. (nevím jestli to může být tím, ale jsem vegetariánka už od mala, na internetu jsem našla nějaké informace o chudokrevnosti, což na mě taky pasuje: únava, slabost, bledá kůže, malátnost.. tak nevím jestli jít k lékaři.. a poradit se s ním)
Ivana, (05. 05. 2011 15:54) Reagovat
Na tvém místě bych si rovnou k doktorovi zašla, také trpím na nízký tlak a před několika lety jsem byla hodně chudokrevná a měla jsem tytéž příznaky jako ty. Dostala jsem nějaký prášky a od tý doby mám krev v pořádku. :-)
Eliška, (24. 06. 2011 17:01) Reagovat
Milá Báro, podle toho co popisuješ budeš mít anémii z nedostatku železa, a tak se v tele nemaš dostatek červenych krvinek a neokysličuje se ti správně mozek a svaly, a z toho je taky dána ta únava. Podle méno nízký tlak by mohl být spojen s anémii, protože při nízkém tlaku se hůř okysličuje mozek. Pišu ti tohleto z vlastni zkušenosti, protože jsem vegetarianka, tedka se ale pomalu ,, ucim jist maso" a jim tablety zeleza, opravdu to co pises mozna nevypada tak hrozne pro doktory ale vim jak se citis...zkus tedy jit na rozbor krve, a zkus jist alespon tabletky zeleza
Evule, (15. 02. 2012 13:28) Reagovat
Tak já mám přesně to samé co ty,mně doktor doporučil železo,myslim se to jmenovalo feronat retard tak nejak,to mi trosku pomohlo od unavy a motani hlavy,ale jak sem byla tehotna,museli mi dat vetsi davku zeleza,protoze sem mela podmíraka.Dali mi Aktiferrin a ten je uzasny.Nemam motani hlavy pri vstavani a není mi nevolno,ale ruky a nohy mam ledove porad.A najdi si vyvazenou stravu pro vegetariány,která obsahuje vše,co potřebuješ denně dostat do těla.
Barbora, (13. 05. 2011 20:05) Reagovat
Měřím 170 vážím 52 a tlak mám okolo 82/50, když si dám kávu nebo alkohol či cvičim, tak se tlak trošku zvýší, ale nad stovku ho mam jen málo kdy, štve mě to protože zvlášt ve škole se nemůžu soustředit a usínám..
Ludmila, (19. 05. 2011 07:50) Reagovat
Ty hlavně přiber, pak se tlak zaručeně upraví ! Nemyslím, že máš vyloženě ztloustnout, ale pár kil ti neublíží, právě naopak. Mluvím z vlastní zkušenosti.
Lada, (23. 05. 2011 08:34) Reagovat
Jen ve váze to asi nebude. Je mi 32 a mám 172cm a 82kg a můj tlak je 95/54. Je fakt že občas se přehoupne přes 100/60. Nejnižší tlak mívám před deštěm. Nejlepší jsou rady, jak vstaneš dej si štamprli slivovice (to by mě asi brzy vyhodili z práce- Nebo? Leda že bych to dostala na lékařský předpis) :lol:
Naďa, (04. 01. 2013 18:34) Reagovat
Tak ono je to asi jak u koho. Ale věřila bych tomu, že nízký tlak mají častěji hubení lidé. ALespoň to je tak v mém okolí. S vysokým tlakem zase mají častěji potíže plnoštíhlí lidé. Spolehlivě to nefunguje, ale myslím, že ta váha u tlaku svou roli hraje.
Andrea, (06. 04. 2012 06:35) Reagovat
Tak Báro s tím tlakem jsme na tom asi tak stejně.Taky mívám okolo 80/50 a někdy i míň. 100 mám jen velmi zídka kdy... Občas když jdu k doktorovi a při příležitosti mi měří tlak, tak mi ho kolikrát musí měřit i 3x a nechápou. Už jsem párkrát od doktorů slyšela jestli ještě vůbec žiju a dýchám, že nemám vůbec žádnej tlak...Ale aby mi nějaký z nich poradil co s tím dělat, to ne..
Petr 26, (24. 05. 2011 10:34) Reagovat
Nemám zas tolik nízký tlak jak tady píšete, ale mám se sebou zkušenosti takovéto: nejlepší je posilovna, divokej sex, přirozená strava pro dané prostředí a člověka, mít pořád něco na práci a umět se uvolnit... najít takovou aktivní rovnováhu v tomhle bláznivém světě plných zrádných lákadel ;-)
Kristýna, (28. 05. 2011 09:44) Reagovat
Jo to je fakt, po sexu je to vždycky mnohem lepší, anebo po tréninku.
Markéta, (24. 06. 2011 08:48) Reagovat
Mě je 18 let a mám tlak kolem 78/62 a tep 61...je hodně nízký ale doktorka mi nic konkrétního neporadila, došla jsem si k ní poté co jsem ve škole strávila hodinu na chodbě u okna a zbytek hodin spaním na lavici.poradíte mi jak se udržet v soustředěnosti když je to nutné?děkuji
Jitka, (16. 07. 2011 18:28) Reagovat
Mě se na přednáškách osvědčil čaj ze zeleného čaje s ginko bilobou. Vydržím OK i 12 hodin.
Terezia, (31. 01. 2013 19:44) Reagovat
tak ty čaje také zkusím. Liju do sebe kafe, ale už jsem na kofein otupěla, takže bez výsledku. Zelený čaj mi už doporučoval přítel. Pije ho pravidelně. Tak snad zabere. Nechodím už do školy, ale kvůli práci teď potřebuju nějakou dobu být hodně ready.
Nikola, (19. 09. 2011 20:12) Reagovat
Mám opravdu nízký tlak (85/45). Docela často mívám závratě a v MHD mívám problémy přežít pár minut jízdy, když není místo k sednutí. S výškou 174 cm a váhou 61 kg mi nepřijde, že by mé problémy mohly být způsobeny malou hmotností. Potřebovala bych nějakou radu, jak přežít cestu autobusem bez omdlívání. Děkuji
Klára, (09. 04. 2012 09:01) Reagovat
Ahoj, myslím, že máš dobrý poměr váhy a výšky. Já mám třeba 176 a 74 kila, což mám už menší nadváhu. Jinak bych ti pomohla s radou v MHD, když už tě nikdo nepustí si sednout, se postavit k otevřenému okénku a držet se oběma rukama a rozkročit nohy. Taky jsem párkrát omdlela, vím, jaké to je. A ještě mít pořád u sebe něco k pití, to mi taky pomáhá, i když si nemyslím, že jsem dehydrovaná, když denně vypiju 3 litry vody.
Štěpánka, (22. 10. 2011 13:05) Reagovat
8) Ahojky všem.Po dvou porodech se mi tlak hrozně snížil. Pmatuji si, že se mi motala hlava už jako malé holce ale určitě né tyhle stavy co mívám teď :cry: Kolikrát nemůžu ani vstát z postele, nebo když třeba vařim, tak mi uplně ujíždí hrnec :o :lol: nebo jakoby se mi propadal. Mívám tlak 100/60 a min. I jsem dost bledá. Někdy jsem naprosto ok, jindy jsem zase jak mátoha, zrovna poslední dva dny :zzz a nevim jestli to je váhou ale jsem dost kulička mám 85kg a 164cm. takže nevim. Krev mám ok :eek: tak netuším kde je chyba ;-)
Lenka, (05. 03. 2013 05:48) Reagovat
Možná nejde najít "chybu", prostě trpíte na nízký tlak. Ani nevím, jestli se nějak speciálně léčí. Člověk jen všude čte o léčbě vysokého tlaku. Spíš možná zkoušet nějaké ty "babské rady" na jeho zvýšení.:)
Kajka, (24. 11. 2011 13:26) Reagovat
Dobrý den,které potraviny pomohou snížení krevního tlaku? Existují vůbec takové? Vím, že některé potraviny krevní tlak naopak zvyšují. Děkuji
Ladka, (24. 11. 2011 19:12) Reagovat
Zdravím,nkdo mi kdysi říkal, že na snížení tlaku pomáhá česnek.... osobně si myslím, že je na tom něco pravdy ....Včera jsem si k večeři dala česnečku, a jelikož má dost nízky tlak (tak 90 na 50-55) omdlela jsem v noci cestou do kuchyně ... a to to mám cca 8 metrů .... Takže česnek určitě ;)
Radka, (28. 08. 2012 11:35) Reagovat
O tom česneku jsem slyšela také. Můj táta ho hodně jí právě kvůli tomu, že má vysoký tlak. Existují i různé způsoby, jak naopak krevní tlak zvýšit. Mezi ně patří např. pití kávy, sklenička vína či panák. Myslím, že je i více "fíglů". Poraďte se s lékařem. Možná i něco najdete na netu.
Eva, (10. 01. 2012 10:41) Reagovat
Omdlévám tak jednou, dvakrát do měsíce, když je deštivo, i třikrát denně. Musím chodit do práce, vařit, jezdit autem, a to všechno je se snižujícím se tlakem nebezpečné.Navštívila jsem spoustu doktorů a jediná diagnóza je, že mám nízký krevní tlak. "Jste holt omdlévavá, na to si zvyknete..."Je pravda, že jsem si za poslední dva roky ani jednou neublížila při pádu, ale jsou situace, kde si lehnout prostě nemůžu. Pro příklad - omdlela jsem při nastupování do rychlíku a spadla jsem mezi vlak a peron. Kromě modřin a oděrek se mi nic nestalo, někdo si mě všimnul a nějací pánové mě tam odtuď vytáhli. Mysleli si, že jsem zfetovaná... Zvykám si už posleních 15 let, že jsem "holt omdlévavá". :-)
Patricie, (27. 03. 2013 14:27) Reagovat
Jasně, ono to tak chodí, že když někdo zkolabuje na veřejnosti, že si lidé řeknou, že je dotyčný zfefovaný nebo opilý a často ani nepomůžou, což pro člověka může být osudové. Měla jste velké štěstí. Držím palečky, aby se vám nikdy nic nestalo.
Danča, (06. 02. 2012 11:24) Reagovat
Také trpím nízkým tlakem, naposled jsem měla kolabs včera a skončila jsem v nemocnici. A rada doktorů? Nic, musíte si zvyknout :(. Je mi 23 a jsem nepoužitelná. Už jsem se složila i pod koně. Prý je dobrá gynkobyloba, za pokus to stojí,
AnnaK, (20. 03. 2012 13:00) Reagovat
Ahoj, celý život jsem měla tlak naprosto normální a bez problémový. Od mlada sportuji, teď jsem i lektorkou Zumby. Je mi 57 let a poslední 2 roky se mi tlak postupně snižuje. Už několikrát jsem myslela, že omdlím. Štapmrdle nebo káva mi nepomáhá, ale poloha vleže ano. Nikdy nevím, kdy to přijde, vždycky mě to náhle přepadne.Co s tím ? :sad:
amálka, (21. 04. 2012 10:21) Reagovat
ty rady jsou užassné,,, mám 183cm vážím 106 kg před rokem jsem měla o 30 kilo víc,, a přest mám tlak 110/60. váha nemá vliv, piju hodně vody, nepomáhá, chlastat nehodlám,, funguje lékořice zvyšuje tlak ale ve vydýchaném prostředí když si nemužu lehnout a je tam dusno stejně padám na zem.Ale lepší než vysokej ne,, podotýkám že je mi 35 a tyhle stavy mám od 14. mějte se :D
Vladimir, (23. 04. 2012 11:13) Reagovat
Taky trpim nizkym tlakem, proto miluju odbery krve, to mam pocit ze uz se nikdy neproberu :sigh:, nejvic me ale trapi nizky tlak v souvislosti s ocima, kdyz jsem unavenej, tak vidim mnohem hur, blbe snasim umele svetlo, oci vice namaham a o to vic jsem jeste unavenej, naopak nejvice mi pomaha aktivni cviceni, zmena cinnosti, a strava je taky dulezita, je mi 30 a nekdy mam pocit jak unavenej 80letej duchodce.
Kristýna, (27. 07. 2012 21:50) Reagovat
Mám tlak 80/62 je mi 15 a omdlívánim zatím netrpím. Vlastně jsem to zjistila teprve nedávno. Bolení hlavy při prudkých bohybech a vstávání mám ale myslím, že se s tím dá žít celkem bez problémů. :-)
Dáša, (04. 09. 2012 07:43) Reagovat
A on se vám pravděpodobně časem zvedne. Já v tomhle věku měla také hodně nízký tlak a postupně se vyrovnal. teď je mi 28 a mám úplně normální a myslím, že je to tak u mnohých mladých děvčat.
Zdeňka, (30. 07. 2012 07:57) Reagovat
Na mě zabralo začít cvičit, ideální je nějaká aerobní - skákací aktivita, aby se posílilo srdíčko. U toho jsem pár kilo přibrala (asi 5) a už jsem docela v pořádku. Samozřejmě s výjimkou nacpaných šalin :lol: nebo když přes den vypiju málo tekutin.
Daniel, (21. 11. 2012 14:15) Reagovat
Já mám opačný problém. Mám vysoký tlak a pokouším se zhubnout. Zatím se snažím od tohohle pondělí a výsledkem je jen, že mám hlad, jsem otrávenej a nic mě nebaví, a to se snažím řídit vším, co jsme se kde dočetl. Tak nevím, jak dlouho to ještě vydržím. Doktorka mě však doporučila zhubnout a má pravdu. Potřebuju to.:(
Alena, (11. 02. 2013 06:32) Reagovat
Tak i člověk, který se snaží zhubnout, by neměl hladovět. Chce to jíst opravdu několikrát denně a přidat výrazněji ovoce a zeleninu. Držím vám palce, vím, že je těžké zhubnout z vlastní zkušenosti, na druhou stranu pro většinu lidí to není nemožné...
Majda, (03. 04. 2013 12:03) Reagovat
S tím cvičením by to mohlo zabrat. Také mám nízký tlak. Tak uvidíme...stejně jsem si v poslední době říkala, že pro sebe vůbec nic nedělám.
Nikol, (04. 12. 2012 15:33) Reagovat
Ahoj.. Mám běžně velmi nízký tlak (80/45) a nepříjemnou se mi tak stává i pouhá cesta autobusem, když si nemohu sednout.. je mi pouze 18, takže přeplněný autobus musím využívat každý den k cestě do školy.. kolikrát ani nedojedu tam, kam bych potřebovala, ale musím vystoupit dřív, protože bych omdlela.. teď mi ještě zjistili nízký obsah železa, ale bylo mi řečeno, že na to nic nepotřebuju... už nevím, co s tím mám dělat... nebyla by tu pro mě nějaká rada?
Gábina, (20. 12. 2012 14:14) Reagovat
Byla jsem vždycky zvyklá, že jsem v pubertě a i pak měla spíše nižší tlak. Naši mají doma tlakoměr, a tak jsem se jednou nachomýtla k měření tlaku. Je mi 25 let, měřila jsem se asi pětkrát a vždy se tlak hodně liší - od velmi nízkého přes normální, ale někdy mám vysoký. Je to normální, nebo bych s tím měla jít k lékaři? Díky za názor.
Jitka, (10. 01. 2013 15:00) Reagovat
Zkuste se několikrát změřit ve stejný čas. Třeba týden si měřte tlak každé ráno či každý večer. Kdyby vám opravdu hodně haproval, vyhledejte lékaře. Mám pocit, že i kolísavý tlak vyžaduje léčbu.
Amálka, (16. 01. 2013 10:24) Reagovat
V poslední době se mi točí hlava, vždy když delší dobu sedím nebo ležím a pak vstanu. Musím se na chvilku zastavit, než se to srovná. Jinak žádné problémy nemám. Pravděpodobně je to nízký tlak. Mě by zajímalo, jestli bych to měla řešit, nebo to nechat být. Nepřijde mi to tak vážné, ale zase bych nerada něco zanedbala.
Aneta, (07. 02. 2013 07:27) Reagovat
Já jsem tohle také jako malá holka měla. Lékaře jsem nevyhledávala. Akorát si na to chce dát pozor. Když se zvedáte, dělejte to pozvolna. Jednou se mi stalo (za celou dobu, co jsem tím trpěla), že jsem vstala moc rychle, šla jsem do kuchyně a omdlela jsem. Na to pozor.
Edita, (08. 04. 2013 05:07) Reagovat
S nízkým tlakem se potýkám od puberty. Občas jsem unavená a točí se mi hlava, ale jinak jsme se s ním naučila žít, takže mě to nijak zvlášť neomezuje.
Daniela, (11. 04. 2013 03:22) Reagovat
[quote name="Patricie"]Jasně, ono to tak chodí, že když někdo zkolabuje na veřejnosti, že si lidé řeknou, že je dotyčný zfefovaný nebo opilý a často ani nepomůžou, což pro člověka může být osudové. Měla jste velké štěstí. Držím palečky, aby se vám nikdy nic nestalo.[/quote]Takoví lidé jsou, ale o tom víc pak příjemně překvapí, když se najde někdo, kdo je ochotný pomoci.
Eli, (08. 05. 2013 07:59) Reagovat
Z vlastní zkušenosti mi začíná připadat, že je to hlavně vinou psychiky člověka. Myslíte, že je to možné? Když má člověk optimistický přístup a lehko se nadchne, mohlo by to pomoci. Zkusím to, tak uvidíme:)
Zdena, (09. 05. 2013 06:09) Reagovat
[quote name="Eli"]Z vlastní zkušenosti mi začíná připadat, že je to hlavně vinou psychiky člověka. Myslíte, že je to možné? Když má člověk optimistický přístup a lehko se nadchne, mohlo by to pomoci. Zkusím to, tak uvidíme:)[/quote]Myslíte jako s ohledem na krevní tak? Já nevím...S vlivem té psychiky bych to nepřeháněla. Je pravdou, že má vliv na mnohé oblasti lidského zdraví, ale že by zrovna na tlak. Na druhou stranu optimistický přístup je určitě na místě.:) Také se o něj snažím, ale nejsem zrovna od přírody optimista, takže to moc dobře nejde.
nicol, (14. 05. 2013 20:29) Reagovat
Ja jsem ted v 8.mesici tehotenstvi a s nizkym tlakem se cim dal vice setkavam. Nemusim ani nic delat najednou me poleje horko a uz to jede, motani hlavy a kolabovani. Je to strasny, ale pritom jsem vzdy sportovala a jezdila zavodne na konich, takze pohybu jsem mela vzdy dost.
Vendula, (16. 05. 2013 06:24) Reagovat
[quote name="nicol"]Ja jsem ted v 8.mesici tehotenstvi a s nizkym tlakem se cim dal vice setkavam. Nemusim ani nic delat najednou me poleje horko a uz to jede, motani hlavy a kolabovani. Je to strasny, ale pritom jsem vzdy sportovala a jezdila zavodne na konich, takze pohybu jsem mela vzdy dost.[/quote]A nízký tlak jste měla už předtím, nebo až v těhotenství. Já myslím, že v těhu tyto stavy nejsou nijak neobvyklé. Přeji hodně zdraví vám i vašemu miminku.
Bára, (05. 06. 2013 09:11) Reagovat
[quote name="Štěpánka"]8) Ahojky všem.Po dvou porodech se mi tlak hrozně snížil. Pmatuji si, že se mi motala hlava už jako malé holce ale určitě né tyhle stavy co mívám teď :cry: Kolikrát nemůžu ani vstát z postele, nebo když třeba vařim, tak mi uplně ujíždí hrnec :o :lol: nebo jakoby se mi propadal. Mívám tlak 100/60 a min. I jsem dost bledá. Někdy jsem naprosto ok, jindy jsem zase jak mátoha, zrovna poslední dva dny :zzz a nevim jestli to je váhou ale jsem dost kulička mám 85kg a 164cm. takže nevim. Krev mám ok :eek: tak netuším kde je chyba ;-)[/quote]Vyšší váha dělá problém tím, že většinou tito lidé mají vyšší tlak. Vy máte opačný problém. byla jste s tím u doktora? Když jde snížit tlak, určitě bude nějaká léčba na zvýšení krevního tlaku. Přeji, ať je brzy lépe.
Ema, (10. 06. 2013 10:10) Reagovat
[quote name="Monika"]dobry den, za posledny rok a pol som schudla 25 kil z 82 na 57kg, v poslednom case mavam tlak 97-100//40-50 citim sa strasne unavene malatno, pijem dost vody aj kavu poradili mi aj pohar cerveneho vina denne ale stale ziadne zlepsenie. Dakujem za radu.[/quote]A to jste zhubla, protože jste se snažila, nebo bez snahy? Pokud bez snahy, tak vyhledejte určitě lékaře.
Kamila, (08. 07. 2013 05:15) Reagovat
[quote name="nicol"]Ja jsem ted v 8.mesici tehotenstvi a s nizkym tlakem se cim dal vice setkavam. Nemusim ani nic delat najednou me poleje horko a uz to jede, motani hlavy a kolabovani. Je to strasny, ale pritom jsem vzdy sportovala a jezdila zavodne na konich, takze pohybu jsem mela vzdy dost.[/quote]A jsou tyhle potíže skutečně způsobené nízkým tlakem? Měřili vám ho? Já jsem myslela, že tyhle pocity na omdlení v těhu a motání hlavy jsou způsobené hlavně hormonálními změnami...
Hanka, (16. 07. 2013 04:03) Reagovat
[quote name="Lenka"]Možná nejde najít "chybu", prostě trpíte na nízký tlak. Ani nevím, jestli se nějak speciálně léčí. Člověk jen všude čte o léčbě vysokého tlaku. Spíš možná zkoušet nějaké ty "babské rady" na jeho zvýšení.:)[/quote]Také nevím o tom, že by se nízký tlak nějak léčil. Celé mládí jsem měla poměrně dost nízký tlak, ale nikdy jsem na to žádné léky nedostala.
Alenka 26, (03. 10. 2013 08:56) Reagovat
ZDRAVÍM. :-) Dneska jsem ho asi měla ve škole. :sad: :-? Bylo mi na omdlení, přestávala jsem vnímat, co kdo říká, byla jsem bledá jako zeď a byla měla jsem zimnici. Je to nízký krevní tlak? :-? ALCA
Marketa, (24. 10. 2013 09:06) Reagovat
dobry den chtela bych se zeptat poslednich par tydnu mam mzitky predo ocima,omdlivam a kdyz se tak stane skrouti se mi ruce i nohy a nemuzu vstat az tak za 30minut doktorka mi rekla ze mam hodne nizky tlak chci se jen ujistit jestli takove stavy opravdu souvisi s nikym tlakem stava se mi to dost casto dekuji
nakin, (30. 10. 2013 12:35) Reagovat
[quote name="Marketa"]dobry den chtela bych se zeptat poslednich par tydnu mam mzitky predo ocima,omdlivam a kdyz se tak stane skrouti se mi ruce i nohy a nemuzu vstat az tak za 30minut doktorka mi rekla ze mam hodne nizky tlak chci se jen ujistit jestli takove stavy opravdu souvisi s nikym tlakem stava se mi to dost casto dekuji[/quote]to mi spíš přijde jako nedostatek hořčíku,tetánie.. testy ti mudr nedělala?
zip, (08. 12. 2013 21:30) Reagovat
Trpím nízkým tlakem od prvního těhotenství a vše co tu popisujete dost dobře znám,asi před dvěma lety jsem s tím byla zhruba tři měsíce doma,měla jsem takové stavy,že jsem kolikrát ani nemohla vstát z postele,jak jsem byla slabá a unavená.Léky jsem žádné nedostala,bylo mi jen doporučeno víc solit,jelikož moc nesolím,pak procházky na čerstvém vzduchu a dát si po ránu panáka.Dělali mi tenkrát mnoho testů a krom toho nízkého tlaku mi nic nenašli.Moje doktorka mi řekla,že na nízký tlak nic není,jen změna životosprávy.
Petr, (12. 12. 2013 15:28) Reagovat
Celkem účinná za příznivou cenu jsou koupele od MUDr. Zalmanova. Upravují krevní tlak a čistí cévy přírodní cestou. 25koupelí za 295Kč Nabízí dvě emulze jednu na nízký a druhou na vysoký krevní tlak. www.kapilar-therapy.cz
Eli, (15. 01. 2014 13:58) Reagovat
[quote name="zip"]Trpím nízkým tlakem od prvního těhotenství a vše co tu popisujete dost dobře znám,asi před dvěma lety jsem s tím byla zhruba tři měsíce doma,měla jsem takové stavy,že jsem kolikrát ani nemohla vstát z postele,jak jsem byla slabá a unavená.Léky jsem žádné nedostala,bylo mi jen doporučeno víc solit,jelikož moc nesolím,pak procházky na čerstvém vzduchu a dát si po ránu panáka.Dělali mi tenkrát mnoho testů a krom toho nízkého tlaku mi nic nenašli.Moje doktorka mi řekla,že na nízký tlak nic není,jen změna životosprávy.[/quote]Stejně je to divné, že na nízký tlak neexistuje žádná léčba. Mě je osmnáct a mám také nízký tlak. Nemám takové příznaky, jak popisujete vy, ale také mě občas bývá špatně - jsem slabá a malátná. doktorka mi pořád říká, že se to pravděpodobně s věkem zlepší. Tak jsem na to zvědavá.
Martina, (07. 02. 2014 06:06) Reagovat
Včera mi naměřili 95/41 - prý tak nízký tlak ještě neviděli po několika dřepech 105/53mám začít hodně solit, pít kávu, zelený čaj a červené víno
Soňa, (10. 02. 2014 08:22) Reagovat
[quote name="Martina"]Včera mi naměřili 95/41 - prý tak nízký tlak ještě neviděli po několika dřepech 105/53mám začít hodně solit, pít kávu, zelený čaj a červené víno[/quote]To máte tedy hodně nízký tlak. Já také trpím na nízký tlak, ale takovou hodnotu mě ještě nenaměřili. Mě docela pomáhá kafe, když mi klesne tlak a začne se mi motat hlava. Celkově jsem už ale na tom teď s tlakem lépe. Tak držím palce, ať se to i u vás srovná.
hup, (10. 03. 2014 15:18) Reagovat
Ahojte,mne pomaha na tlak chlorela,tak si o tom neco nastudujte super vec!!!!
Monika, (03. 04. 2014 17:40) Reagovat
[quote name="hup"]Ahojte,mne pomaha na tlak chlorela,tak si o tom neco nastudujte super vec!!!![/quote]Teď se hodně propaguje. Četla jsem, že je to dobré na všechno, ale ani jsem nevěděla, že srovná i tlak. Také ho mám nižší, asi si chlorelu zakoupím. Tak jako tak jsem o tom uvažovala kvůli jejímu detoxikačnímu účinku.
Gábina, (12. 05. 2014 07:41) Reagovat
[quote name="Monika"][quote name="hup"]Ahojte,mne pomaha na tlak chlorela,tak si o tom neco nastudujte super vec!!!![/quote]Teď se hodně propaguje. Četla jsem, že je to dobré na všechno, ale ani jsem nevěděla, že srovná i tlak. Také ho mám nižší, asi si chlorelu zakoupím. Tak jako tak jsem o tom uvažovala kvůli jejímu detoxikačnímu účinku.[/quote]Také bych něco chtěla udělat pro své zdraví a detoxikaci. V tomto směru se mi také jeví dobře chlorela, ale také mladý ječmen. Nevím pro který z nich se rozhodnout. Poradíte mi, co je lepší? Děkuji.
Jitka, (09. 06. 2014 06:40) Reagovat
[quote name="Alena"]Tak i člověk, který se snaží zhubnout, by neměl hladovět. Chce to jíst opravdu několikrát denně a přidat výrazněji ovoce a zeleninu. Držím vám palce, vím, že je těžké zhubnout z vlastní zkušenosti, na druhou stranu pro většinu lidí to není nemožné...[/quote]Ono je to dlouho dlouho těžký, ale když se člověk odhodlá a jde do toho, diví se pak, proč už to neudělal dřív, že při zdravém životním stylu se člověk cítí líp a rozhodně nemá pocity, že by se nějak omezoval. To je zase moje zkušenost.:)
Ondra, (05. 08. 2014 05:52) Reagovat
[quote name="Monika"][quote name="hup"]Ahojte,mne pomaha na tlak chlorela,tak si o tom neco nastudujte super vec!!!![/quote]Teď se hodně propaguje. Četla jsem, že je to dobré na všechno, ale ani jsem nevěděla, že srovná i tlak. Také ho mám nižší, asi si chlorelu zakoupím. Tak jako tak jsem o tom uvažovala kvůli jejímu detoxikačnímu účinku.[/quote]A pomáhá vám ta chlorella? Cítíte účinky na sobě a v čem přesně? A pokud ano, za jak dlouho jste pozorovali první účinky. Hodně je vychvalovaná, tak jsem se rozhoduju, jestli ji také nevyužiju, ale zatím nejsem přesvědčený, přeci jen není nejlevnější.
Daniela, (05. 11. 2014 13:12) Reagovat
[quote name="Marry"]jaké mohou být příčiny nízkého tlaku? V poslední době jsem si několikrát naměřila nižší tlak a občas se mi silně zatočí hlava. Přitom jsem vždy měla normální tlak a až teď v mých 35 letech s tím mám potíže. Byla jsem na tom, že tyto problémy mají spíše dospívající dívky.[/quote]Většinou je to problém mladých dívek, ale není to pravidlem. Nízký tlak může být v jakémkoliv věku. Poraďte se s lékařem. Pokud nemáte drasticky nižší tlak, neměla byste mít žádné větší problémy.
Marcela, (05. 08. 2015 10:30) Reagovat
[quote name="Eli"]Z vlastní zkušenosti mi začíná připadat, že je to hlavně vinou psychiky člověka. Myslíte, že je to možné? Když má člověk optimistický přístup a lehko se nadchne, mohlo by to pomoci. Zkusím to, tak uvidíme:)[/quote]Psychika dokáže hodně. Také to na sobě cítím. A právě v poslední době mám nějak problémy se pro cokoliv nadchnout. Jsem vyšťavená z práce, věčně unavená a na nic dalšího než práci a domácí povinnosti nemám čas. Vůbec nevím, jak z toho začarovaného kruhu ven.
Nový příspěvek

Chcete dostávat inspiraci pro zpestření vašeho zdravého života?

My se o to postaráme!

Copyright 2006–2017 © Nízký tlak.cz
Kontakty